Opublikowany przez: Melisa 2011-07-29 16:35:39
Brak konkretnych reguł i punktów odniesienia w dzisiejszej modzie wprowadza w popłoch te kobiety, które nie dysponują dostatecznie wyrobionym gustem, wyczuciem stylu i wyobraźnią plastyczną. Ratunkiem dla nich jest czerpanie inspiracji ze starej dobrej i zawsze aktualnej klasyki. Szaleństwo stylów i nieograniczone możliwości wyboru pomagają zaś tym paniom, które posiadają takie wyczucie „dobrego smaku”. Oddalamy się coraz bardziej od gotowego rynsztunku, odrzucając uniformy, choćby lansowane przez największych projektantów mody. Wielu ludzi ma owe wyczucie stylu, które było uśpione. Teraz ubierając się według własnego gustu, konkurując własną pomysłowością z kreatorstwem wielkich krawców mogą uczynić z mody bardziej niż kiedykolwiek zjawisko artystyczne.
Moda traktowana jako medium wyraża poglądy, uczucia, nastroje, upodobania, czy nawet przynależność do danej grupy społecznej. Tu ujawnia się komunikacyjna rola ubioru. Członkowie tej samej grupy mogą rozpoznawać się po całym swoim stroju. Szczególnie popularne jest to zjawisko wśród młodszej części populacji. Skłonności do ekstrawagancji wywodzą się głównie z kręgów literacko artystycznych, gdzie występują najczęściej i najłatwiej są akceptowane przez „zwykłych śmiertelników”.
M.Szpak - piosenkarz.
Jak zauważa Janina Orosz ( „Sztuka i ubiór. Wspólność założeń w kształtowaniu”) „Ubiór nie jest niczym oderwanym od życia, otaczających go warunków, lecz będąc na równi ze sztuką wytworem swego środowiska i czasu – jest ściśle związany z jego ideologiczną treścią. Jako bardzo czuły sejsmograf, rejestrujący wszystko, co się dzieje w procesach przemian historycznych oraz w sposobie widzenia i kształtowania rzeczy, może być w stosunku do rzeczywistości takim samym organem poznawczym, jak sztuka”.
Tak więc moda – podobnie jak sztuki plastyczne, architektura – zmienia dziś wygląd świata tak samo jak świat wpływa na nie. Przenikają się, wzajemnie na siebie oddziaływując.
Moda tak jak sztuka ( a może nawet bardziej niż sztuka) dotyczy całego życia społecznego, obejmuje i kształtuje całego człowieka, podciąga świat w dziedzinie estetycznej, a także wyzwala w szerokich warstwach nowe aspiracje, co w efekcie na pewno sprzyja głębszym przemianom.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.